Kladdkakecookie med saltkola

Hej hej!
var bara tvungen att baka dessa när jag såg de hos bloggaren Camilla som driver bloggen camillahamid (mykichenstories) hade hon förut. De smakade minst lika läckert som de såg ut ;) det var några veckor sen jag bakade dem så nu är de slut i frysen,.. jag bytte ut kolorna mot dulche de leche, blev supergoda :)))
får nog baka nya snart, haha,.... 🤩
200 g mörk choklad helst 70% kakao
225 g smör
3,5 dl strösocker
2,25 dl brunt farinsocker strö
1 msk vaniljsocker
4 stora ägg
3,5 dl vetemjöl
1 dl kakao
1 krm salt
1 påse Wherther’s Original Soft Caramels, dumlekola el som jag använde en halv burk dulche de leche.
- Sätt ugnen på 175 grader och fördela muffinsformar på muffinsplåtar (har du bara en plåt så kan du börja med att fylla den med muffinsformar och sen göra det igen för andra halvan av smeten).
- Grovhacka den mörka chokladen och lägg tillsammans med smöret i en kastrull. Smält ihop till en jämn och blank smet på medelvärme. Ta bort kastrullen från värmen.
- Lägg resten av ingredienserna förutom flingsaltet i en bunke. Tillsätt chokladsmöret och rör ihop alltsammans bara precis tills det går ihop till en jämn och klumpfri smet.
- Ställ bunken i kylskåpet för att smeten ska stelna i minst 1 timme.
- Rulla smeten till bollar som fyller muffinsformarna till hälften. Rulla ihop två kolor och tryck ner i mitten på varje smetboll.
- Grädda en plåt i taget i mitten av ugnen i ca 15 minuter. Dekorera med flingsalt så fort de kommit ur ugnen och låt svalna helt och hållet innan servering.