Moussefyllda citroner med lakritschips

Denna efterätten är en liten favvis hemma hos oss ibland många andra favoriter:) Tänkte passa på att tipsa om denna nu innan Påsk, då den passar bra som avslutning på en god middag & gul och fin är den, lagom mäktig:) 
 
4 citroner 
2 äggulor 
1.5dl florsocker 
1 msk citronsaft 
1/5 riven citron
2dl vispgrädde  
 
2 kick
 
skär av toppen på citronen +lite under så den står stadigt. Gröp ur citronerna. Vispa äggulor, florsocker. Citronsaft, citronskal i en bunke. Vispa grädden hårt i en annan skål. Vänd i grädden i den andra bunken. Fyll citronerna frys 3 timmar. 
Lakritschips: dela en kick o mitten, lägg på bakpapper i ugn 175° 5 min. Låt stelna. Släng in i kylen, då blir den krispig. Toppa citronerna med lakritschips citronmeliss Ta ut en liten stund innan servering. 
Ha fortsatt skön Lördagskväll....
Lycka till:))

Kommentarer:

1 Maria G:

Den är såå god & det ser så fint ut när man serverar den med det gula.

2 Martina:

Hej! Jag tävlar ut ett valfritt plagg för 350kr från DMU - superenkelt att tävla - Lämna bara en kommentar!

http://nyheter24.se/modette/itgirls/letstalkfashion/2015/03/27/win-a-garment-worth-350kr/

3 Sara:

Låter verkligen helt underbart ! :)

Svar: Ja det är både gott o är lite kul när man har gäster;)
starsinlife.blogg.se

4 Anette Starby:

Men åh vad fint och det ser jättegott ut :-D

Svar: Tack:)) ja himla gott:)
starsinlife.blogg.se

5 Jossie:

Men åh vad gott de låter!!

6 Camilla:

Ser jättetjusigt ut! Perfekt om man har gäster :D

Svar: Ja, lite "roligare efterätt" :))
starsinlife.blogg.se

Kommentera här: