Tårta med hallonmousse, glasskräm & chokladgaller.

Hej på er!!
Hoppas ni haft en härlig midsommarhelg. Det har vi verkligen haft i skärgården med vännerna. God mat, midsommartårta, dans kring midsommarstång, mycket skratt i härligt sällskap, morgondopp, promenad runt ön, sol & regn, en helt klart äkta midsommar:)) Tipsar om denna tårtan idag som jag gjorde till sonens student, jag tycker denna tårtbotten är lätt, porös och god som är fylld med glasskräm och hallonmousse, toppad med grädde, björnbär, pecannötter, noblesse och ett läckert chokladgaller..... ni kanske har någon födelsedag i sommar att baka till? vi har tre här inom
familjen....

Botten:
6 ägg
3 dl socker
1.5dl vetemjöl
1.5 dl potatismjöl
1 tsk bakpulver
Fyllning 1. Hallonmousse:
200 g hallon
100 g philadelfia
1 påse snabbgelatinmix
2.5 dl vispad grädde
Fyllning 2; Glasskräm:
2 dl mjölk
5 msk marsanpulver
1 krm vaniljpulver
2.5 dl vispad grädde
Garnering:
Spritsad grädde
björnbär
Noblesse
Pekannötter
Citronmelisse
Chokladgaller
Botten: Vispa ägg och socker poröst. sikta ned mjöl, potatismjöl och bakpulver. Häll ut i en smord form med löstagbar botten. Grädda 175g. 30 min. Låt kallna.
Hallonmousse: mixa hallon, blanda med philadelfiaost. vispa grädden och rör ned den. Blanda i snabbgelatinmixen.
Glasskräm: Rör ihop mjölk med marsanpulver, låt stå en kvart i kylen. blanda i vaniljpulver och den vispade grädden. låt stå i kylen en stund.
När tårtbotten kallnat och fyllningarna förberedda så är det dax att lägga ihop tårtan. Dela bottnarna i två delar. på nedersta lagret hade jag hallonmousse, sen botten, glasskrämen, botten igen, överst bredde jag glasskräm. Spritsad grädde med noblessplattor emellan. Björnbär pekannötter. sen garnerade jag kanten med ett chokladgaller.
Tadaa, såhär blev slutresultatet:)) mums!!

Sicken godsak, så god den ser ut att hugga in på, samt mysigt med midsommar i skärgården, precis så ska det ju vara =D